Vid den angivna tiden träffas vi i närheten av Kungsträdgården. Från denna centrala punkt i den svenska huvudstaden promenerar vi till den närliggande stationen Kungsträdgården, där vi börjar utforska Stockholms tunnelbanas hemligheter.
Kungsträdgården tillhör linje 10 och 11 (de blå) och är populärt känd som "trädgårdsstationen" i Stockholms tunnelbana. När vi fortsätter tunnelbaneresan längs den blå linjen kommer vi till en annan märklig hållplats: Rådhuset, "grottstationen". Faktum är att området där dess plattformar ligger påminner oss om en vikingagrotta.
Utan att lämna den blå linjen fortsätter vi turen i riktning mot Solna Centrum. Var uppmärksam på dekorationen av detta stopp, det kommer säkert att överraska dig! För att avsluta rundturen längs den blå linjen åker vi till Fridhemsplan, där vi byter till linje 17, 18 och 19 (grön linje) i riktning mot Thorildsplan, favoritstationen för tv-spelsälskare. Varför skulle det vara så?
Från Thorildsplan åker vi direkt till centralstationen, där vi gör ett snabbt byte. Här byter vi till den röda linjen för att besöka en av de mest berömda stationerna i Stockholm: Stadion. Du kommer att älska dess färger!
Dagens sista stopp blir vid den mest trafikerade stationen i hela Stockholm, T-Centralen, där vi beundrar den imponerande utsmyckningen innan vi återvänder till ytan längs den berömda gågatan Drottninggatan.