Ge dig ut på ett skräddarsytt kajakäventyr i Siglufjordur. Utforska, lär dig och spana efter sälar med flexibla turer. Utrusta dig på Siglo Sea HQ, kryssa i fjorden och upptäck ruiner och skeppsvrak.
Om aktiviteten
- Gratis avbokning
- Avboka upp till 24 timmar innan aktiviteten och få hela beloppet återbetalat
- Boka nu, betala senare
- Flexibel på resan – boka nu, betala senare.
- Varaktighet: 2.5 timmar
- Kontrollera tillgänglighet för att se starttider.
- Instruktör
- Engelska
- Tillgängligt med rullstol
- Privat grupp
Välj deltagare och datum
Deltagare
Mötesplats
Siglo Sea HQ är en babyblå och orange container, och avfarten till den ligger lite söder om Herring Era-museet. Det kommer att finnas en skylt vid vägkanten, Siglo Sea-namnet på containern och en flagga att leta efter.
Öppna i Google MapsViktig information
Glöm inte att ta med
- Solglasögon
- Solhatt
- Hatt
- Snacks
- Bekväma kläder
- Långärmad tröja/skjorta
- Långbyxor
- Strumpor
- Medicin för eget bruk
Inte tillåtet
- Alkohol och narkotika
- Glasföremål
- Insektsmedel
- Minderåriga utan vuxet sällskap
- Bara fötter
Viktig information
- Simförmåga: Alla i gruppen måste kunna simma och känna sig bekväma i vatten.
- Viktgräns: 159 kg
- Längd: Höjd: 145cm - 195cm / 4ft 8" - 6ft 6"
- Bröstvidd: 75cm- 125cm / 30" - 49"
- Midjemått: 73cm - 100cm / 29" - 39"
- Skor: EU 38 - 46 / US 5 - 12 (det är möjligt för kunderna att bära sina egna skor).
- Begränsad rörlighet/syn: Vattensporter är mycket lättillgängliga med lite extra planering. Om du har en medlem i gruppen som har problem med sin rörlighet/syn kan du skicka ett e-postmeddelande till oss på siglosea@gmail.com för att diskutera hur vi bäst kan hjälpa dig.
- Allergi mot latex/gummi: Torkdräkterna har latex- och neoprenförseglingar som sitter mot huden på halsen och handleden, om du har en allergi som skulle reagera bör du inte delta i turen.
- Graviditet: Vi tar gärna med oss gravida kunder så länge som all säkerhetsutrustning sitter ordentligt och guiden är nöjd.