Upptäck höjdpunkterna på södra Island på en naturskön busstur. Åk till den sydligaste byn Vik, ta en promenad till en naturskön utsiktsplats vid vattenfallet Skógafoss och mycket mer. Sedan träffas vi igen på kvällen för att spana efter norrskenet!
Om aktiviteten
- Gratis avbokning
- Avboka upp till 24 timmar innan aktiviteten och få hela beloppet återbetalat
- Boka nu, betala senare
- Flexibel på resan – boka nu, betala senare.
- Varaktighet: 13 timmar
- Kontrollera tillgänglighet för att se starttider.
- Guide
- Engelska
- Ljudguide ingår
- Spanska, Kinesiska, Nederländska, Engelska, Finska, Franska, Tyska, Italienska, Japanska, Koreanska
- Valfri upphämtning
- Hämtning börjar 30 minuter före turens starttid. Var beredd och håll utkik efter en grön Smartbus. Eftersom varje förare vanligtvis har några stopp att göra kan det ta upp till 30 minuter att slutföra hämtningen; du behöver inte oroa dig om bussen inte är där exakt i tid. Upphämtning är tillgänglig från de flesta hotell, vandrarhem och pensionat. Observera att i stadens centrum är vissa områden begränsade för bussar, och därför kan bussarna bara stanna vid närliggande hållplatser. Om du behöver en vägbeskrivning till närmaste busshållplats kan du besöka den här webbplatsen: www.busstop.is. Observera att upphämtning inte är tillgänglig från Airbnbs eller privata bostäder; i dessa fall rekommenderas att du väljer närmaste hotelladress eller busshållplats och begär upphämtning därifrån.
Välj deltagare och datum
Deltagare
Mötesplats
Din tur börjar från Reykjavik Terminal, centralt beläget på Skógarhlíð 10, 105 Reykjavík. Var vänlig vid terminalen 15 minuter före din avgångstid.
Öppna i Google MapsViktig information
Viktig information
- - Det finns inget krav på minsta antal för denna tur
- - Det finns ingen åldersgräns för denna tur
- - Vänligen klä dig efter vädret. På Island är det alltid smart att bära varma och vattentäta kläder eftersom väderförändringarna är snabba och du bör förvänta dig det oväntade. Ta med en vattentät jacka och byxor, huvudbonad och handskar. Bra skor för utomhusbruk rekommenderas.
- - Turen tar totalt cirka 13 timmar, inklusive cirka 3 timmar på norrskensdelen
- - Ta gärna med egna hörlurar till ljudguiden i bussen om möjligt, eftersom de passar dig bättre och det är bra för miljön. Om du inte har hörlurar med dig eller har glömt att ta med dem finns det hörlurar att köpa ombord på bussen
- - Norrskensturerna körs 15-24 augusti och 15-25 april kl. 22.30.
- - Från 25 augusti till 15 oktober & 15 mars till 14 april kl. 21.30.
- - Från 16 oktober - 14 mars kl. 20.30