Utforska södra Istriens skönhet på denna kajaktur från Cape Kamenjak. Snorkla i en havsgrotta, njut av fantastisk utsikt, simma i turkost vatten och hoppa från havsklippor (tillval).
Om aktiviteten
- Gratis avbokning
- Avboka upp till 24 timmar innan aktiviteten och få hela beloppet återbetalat
- Boka nu, betala senare
- Flexibel på resan – boka nu, betala senare.
- Varaktighet: 3 timmar
- Kontrollera tillgänglighet för att se starttider.
- Guide
- Engelska, Tyska, Kroatiska, Italienska
Välj deltagare och datum
Mötesplats
Windsurfstationen premantura (utgångspunkten för kajakturen) ligger i det skyddade naturreservatet Rt Kamenjak. Entréavgift för Kamenjak tas ut endast för motorfordon (80HRK/bil, 30HRK/motorcykel), medan cyklister och fotgängare inte betalar någon entréavgift. För att nå mötesplatsen med bil, följ vägbeskrivningen till Pula och sedan Premantura-Medulin mot Premantura Village. När du kommer in i Premantura, sväng av på den första eller andra gatan till höger, båda leder dig till Kamenjaks huvudentré Paredine, där du köper din entrébiljett. Windsurf Station ligger ungefär 2 km från Kamenjaks huvudentré (5 minuters bilresa eller 15-20 minuter till fots). När du har kommit in i parken följer du skyltarna "Windsurf Station" och "Školjić bay".
Öppna i Google MapsViktig information
Glöm inte att ta med
- Badkläder
- Ombyte av kläder
- Handduk
- Solkräm
- Kläder i andningsbart material
Viktig information
- Du måste kunna simma för att delta.
- Inträdesavgiften för Cape Kamenjak-bilen ingår inte i resans pris (det är gratis att gå in till fots eller på cykel).
- Ibland när tidvattnet är som störst måste du snorkla i 5 sekunder för att komma in i grottan.
- På grund av det stora antalet kunder mellan den 15 juli och den 20 augusti kan vi inte garantera en tysktalande kajakledare för alla kajakturer den dagen.