
Madrid: guidad tur till Prado Museum
- Skippa billjetkön
- Tidslängd: 1,5 timmar
Från
$46,72
per person
Inget Madridbesök är komplett utan en dos spansk kultur. På Pradomuseet (Museo del Prado) finns över 7 000 konstverk, inklusive några av de absolut bästa spanska och europeiska målningarna. Från Goya till El Greco – här är fem verk du inte får missa.
Vélazquez var en av de mest framträdande konstnärerna under den spanska guldåldern, och Las Meninas är hans mest berömda konstverk. Målningen föreställer kungafamiljen och är en mästerlig uppvisning både vad gäller perspektiv, ljus och stämning.
Goya är Spaniens kanske främsta konstnär, och finns representerad på alla tre våningarna inne på Pradomuseet. Den här målningen är väldigt typisk för hans stil, och avbildar slaget mellan spanska patrioter och Napoleons armé.
Det här är en av de stora spanska renässansmålningarna och ett av El Grecos mest berömda verk. Notera den okände mannens uttrycksfulla blick och naturliga handrörelse.
Denna triptyk skapades av den tidiga holländska mästaren och visar tre scener: Paradiset, skapelsen av Eva samt skärselden. Missa inte detta komplexa, fantasieggande verk!
Den flamländska barockkonstnären Rubens lade stor vikt vid rörelse, färg och sensualitet, och dessa drag går inte minst igen i hans målning av Zeus döttrar, de tre gracerna, som håller om varandra i systerligt samförstånd.
Måndag till lördag kl. 10.00-20.00. Söndag och helgdagar kl. 10.00-19.00.
Pradomuseet ligger på Paseo del Prado 12 i centrala Madrid. De närmaste tunnelbanestationerna är Banco de España och Atocha. Även busslinjerna 9, 10, 14, 19, 27, 34, 37 och 45 passerar museet.
Pradomuseet är ett populärt utflyktsmål för kulturintresserade och du kommer med största sannolikhet att mötas av en lång kö vid ingången. Köp biljetter i förväg på nätet, så kommer du in fortare.
Samlingarna är överväldigande stora. Audioguiden som kan köpas i entrén vägleder dig till 50 av mästerverken och lär dig mer om dem. Observera att fotografering inte är tillåtet inne i museet.
Enkelt att boka via nätet. Statyn där vi mötte upp guiden var lätt att hitta. Vi fick hela tiden tydlig information. Väl vid ingången gick det smidigt. Fick hörlurar så vi hörde vår guide tydligt. En intressant guidning med en kunnig guide. Vi rekommenderar alla som ska till Prado att boka. Likaså till museet Sofia Reina.
Vi hittade med hjälp av personalen ganska enkelt alla de målningar vi i förväg bestämt att titta på. Mycket starka upplevelser som man kommer att minnas länge. Allra bäst Brueghels ”Dödens triumf”, Goyas Svarta målningar och Velazquez ”Las Meninas”. Mest överraskande att Prado har en egen Mona Lisa.
Världsklass på detta museum med så gått som alla stora konstnärer representerade.