Certifierad
Certifierad av GetYourGuide
Ta del av en exklusiv guidad rundtur av slottet i Versailles och besök dess vackra kungliga trädgårdar. Gå förbi de långa köerna och gå in genom en separat ingång tillsammans med en expertguide.
Om aktiviteten
- Gratis avbokning
- Avboka upp till 24 timmar innan aktiviteten och få hela beloppet återbetalat
- Boka nu, betala senare
- Flexibel på resan – boka nu, betala senare.
- Varaktighet: 1.5 timmar - 135 minuter
- Kontrollera tillgänglighet för att se starttider.
- Gå förbi kön via en separat ingång
- Guide
- Franska, Italienska, Tyska, Engelska, Spanska
- Välkomna resenärer sedan 2013
Välj deltagare och datum
Deltagare
Datum
Mötesplats
• Checka in på GetYourGuides butik som du finner mittemot gatan från RER linje C vid tågstationen Versailles Château Rive Gauche. • Ta utgången “Avenue de Paris“ på tågstationen, så hittar du GetYourGuides butik på andra sidan gatan, bredvid Café Madeleine. • Tänk på att tåget från Paris till Versailles tar cirka en timme.
Öppna i Google Maps ⟶Viktig information
Glöm inte att ta med
- Bekväma skor
- Pass eller ID-kort för barn
Inte tillåtet
- Husdjur
- Vapen eller skarpa objekt
- Mat och dryck
- Bagage eller stora väskor
- Selfiepinnar
- Paraplyer
Viktig information
- - Barnvagnar kan nekas vid ingången till palatset
- - Efter rundturen får ni stanna kvar i trädgårdarna tills de stänger
- - Trädgårdarna stänger kl. 17.30 på vissa datum (15 augusti, 29 och 31 oktober) och från november till mars
- - Slottsträdgårdarna är gratis att besöka varje dag från november till mars med undantag för påsken. Inga trädgårdsbiljetter behövs för besök på dessa datum.
- - Det finns inga musik- eller fontänshower de dagar då trädgårdarna är gratis. Priserna har justerats enligt den aktuella 2023-kalendern för Versailles trädgårdsshow. I händelse av ändringar kan avgifter tillkomma för att komma in i trädgårdarna.
- - Under högsäsong kan slottet vara mycket välbesökt och det kan vara en kort väntetid vid gruppentrén
- - Om du anländer med tåg, se till att köpa en RER Paris-Versailles-biljett. Biljetter till Paris tunnelbana accepteras inte.
- - Du kan ta med dina egna hörlurar om du har dem; standardjack, inte Bluetooth