En kyrkogård är kanske inte det man vanligtvis tänker på som en sevärdhet, men Père Lachaise-kyrkogården i Paris är en av stadens främsta attraktioner. På denna eftertraktade sista viloplats ligger några av världens mest berömda konstnärer, författare och musiker begravda.
Om aktiviteten
- Gratis avbokning
- Avboka upp till 24 timmar innan aktiviteten och få hela beloppet återbetalat
- Boka nu, betala senare
- Flexibel på resan – boka nu, betala senare.
- Varaktighet: 2 timmar
- Kontrollera tillgänglighet för att se starttider.
- Guide
- Engelska
Välj deltagare och datum
Deltagare
Datum
Mötesplats
Vi möts vid utgången till tunnelbanestationen Alexandre Dumas, på linje 2. Din guide väntar vid utgången med en skylt (det finns bara 1 tunnelbaneutgång på denna station).
Öppna i Google MapsViktig information
Glöm inte att ta med
- Bekväma skor
Inte tillåtet
- Barnvagnar
Viktig information
- Vi beklagar att vi inte har möjlighet att ta emot gäster med rullstol eller andra funktionsnedsättningar som kräver särskild assistans
- Vi har inte heller möjlighet att ta med barnvagnar på våra gruppturer
- Kyrkogården kan ibland stängas på grund av dåligt väder, och i sådana fall kommer kunderna att erbjudas en kostnadsfri ändring av datum eller återbetalning
- Denna tur innebär en hel del rundvandring, bekväma skor rekommenderas