Saker att göra i Nelspruit

Våra mest rekommenderade saker att göra i Nelspruit

Från Johannesburg: Kruger National Park 3-dagars safari

Från Johannesburg: Kruger National Park 3-dagars safari

Upptäck naturen i Kruger National Park Tillbringa tre dagar med att utforska Kruger National Park, en av Afrikas främsta destinationer för vilda djur. Se ett överflöd av vilda djur på morgon- och eftermiddagsspelkörningar från säkerheten och komforten i ett öppet safarifordon. Dag 1: Avresa från Johannesburg och resa med luftkonditionerad buss genom Elands Valley till Nelspruit. Beundra citrusodlingarna som kantar vägen. När du kommer in i Kruger National Park, njut av lunch innan eftermiddagens spelvisning för elefanter, giraffer och antiloper i deras naturliga livsmiljö. Övernattning på Tembo Guest Lodge i Hazyview. Dag 2: Vakna i gryningen och lyssna på fågelsången innan du börjar morgonens game drive på jakt efter Big Five - lejon, leopard, elefant, noshörning och buffel. Vi avnjuter en rejäl frukost och fortsätter sedan till ett vattenhål för att se flodhästar, krokodiler och vattenfåglar innan vi vilar vid middagstid. Middag på Skukuza Camp längs Sabie-floden och sedan ger ni er ut på en eftermiddagstur. Övernattning på Tembo Guest Lodge. Dag 3: Tidigt på morgonen ger vi oss ut på en safaritur för att leta efter svårfångade djur som gömmer sig i bushen. Innan återresan kan du titta på lokala butiker och njuta av den magnifika utsikten över jordbruksmarken. Stanna för lunch i Highveld-regionen på väg till Johannesburg. Du anländer till ditt hotell eller din flygplats senast kl. 17.00.

Från Johannesburg: Heldagssafari i Kruger nationalpark

Från Johannesburg: Heldagssafari i Kruger nationalpark

Efter upphämtning från ditt hotell i Johannesburg stannar du för frukost i Middleburg innan du kör ytterligare 2 timmar för ett kaffestopp i Nelspruit. Därifrån åker du direkt till Kruger National Park för att upptäcka Big 5 och andra djurarter. Beroende på när ni anländer och väderförhållandena kan ni antingen äta lunch före eftermiddagens game drive eller ta med er lunch efteråt. Börja din 3-timmars bilresa runt parken medan du håller utkik efter de berömda Big 5 bland andra unika djur. Efter safarin påbörjar ni resan tillbaka till Johannesburg.

All Inclusive 3 dagars Kruger Safari från Johannesburg

All Inclusive 3 dagars Kruger Safari från Johannesburg

Upplev bekväm lodge för ditt boende och börja med ett nära möte med Afrikas magnifika Big 5 från bekvämligheten av ett rymligt öppet safarifordon. Avsluta dagen med en utsökt sydafrikansk middag under stjärnhimlen. Din resa börjar på Johannesburgs flygplats eller hotell, där du kommer att bli upphämtad för en naturskön vägtransfer genom Gauteng och Mpumalanga-provinsen Din returresa kommer att se dig överföras till OR Tambo International Airport i Johannesburg eller Nelspruit

All Inclusive 3 dagars Kruger Safari från Nelspruit

All Inclusive 3 dagars Kruger Safari från Nelspruit

Upplev bekväm lodge för ditt boende och börja med ett nära möte med Afrikas magnifika Big 5 från bekvämligheten av ett rymligt öppet safarifordon. Avsluta din dag med en utsökt sydafrikansk middag under stjärnhimlen. Din resa börjar i Nelspruit, där du kommer att hämtas av en vänlig guide från flygplatsen eller hotell i området. På återresan blir ni flygtransfererade till Kruger Mpumalanga International Airport eller tillbaka till er adress i Nelspruit.

All inclusive 2 dagars Kruger Safari från Johannesburg

All inclusive 2 dagars Kruger Safari från Johannesburg

Upplev komforten i en nyligen byggd 4-stjärnig lodge för ditt boende och börja med ett nära möte med Afrikas magnifika Big 5 från bekvämligheten av ett rymligt öppet safarifordon. Avsluta dagen med en utsökt sydafrikansk middag under stjärnhimlen. Din resa börjar i Johannesburg, där du blir upphämtad från flygplatsen eller hotell i området. På hemresan blir ni transporterade tillbaka till Johannesburg eller Nelspruit i slutet av er safariresa,

Från Johannesburg: 2-dagars safari med tält i Kruger nationalpark

Från Johannesburg: 2-dagars safari med tält i Kruger nationalpark

Dag 1: Transferbussen avgår från bussterminalen på Johannesburg OR Tambo Airport kl. 07.00 och tar er till Nelspruit. Det är en 4-timmars bilresa och lunchstopp kommer att göras (på egen bekostnad) på vägen. Från Nelspruit blir ni upphämtade av vår vänliga guide som tar er till vårt tältläger som ligger på den sydvästra sidan i Kruger National Park. När ni har sträckt på benen och armarna ger ni er ut på en game drive sent på eftermiddagen eller i solnedgången. Middagen serveras under stjärnorna i vårt privata läger i Pretoriusskop. Dag 2: Idag är det en tidig uppgång när vi lämnar före gryningen för en tidig morgonkörning, OPEN Game Viewing Vehicle ger oss fördelen med höjd och våra kunniga guider kommer att ge svar på alla dina frågor om djurlivet. Vi kommer att söka efter det stora utbudet av djurarter som har gjort Kruger till sitt hem samt den världsberömda Big Five! Vi stannar för frukost (ingår) och lunchpaus (egen kostnad) på en av Kruger picknickplats för att hålla energinivåerna uppe! Efter minst åtta till tio timmars spelvisning lämnar vi Kruger sent på eftermiddagen och du överförs för att fånga din 6pm shuttle i Nelspruit och anländer O.R Tambo vid 10pm

All inclusive 2 dagars Kruger Safari från Nelspruit

All inclusive 2 dagars Kruger Safari från Nelspruit

Upplev bekväm lodge för ditt boende och börja med ett nära möte med Afrikas magnifika Big 5 från bekvämligheten av ett rymligt öppet safarifordon. Avsluta din dag med en utsökt sydafrikansk middag under stjärnhimlen. Din resa börjar i Nelspruit, där du kommer att hämtas av en vänlig guide från flygplatsen eller hotell i området. På återresan blir ni flygtransfererade till Kruger Mpumalanga International Airport eller tillbaka till er adress i Nelspruit.

Kruger nationalpark tur 4 dagar-3 nätter (öppet safarifordon)

Kruger nationalpark tur 4 dagar-3 nätter (öppet safarifordon)

Kruger National Park är en av Afrikas största viltreservat och ett populärt turistmål i Sydafrika. Den ligger i den nordöstra delen av landet och sträcker sig över provinserna Limpopo och Mpumalanga. Parken täcker ett omfattande område på 19.485 kvadratkilometer (7.523 kvadrat miles), vilket gör det ungefär lika stort som Israel. *Dag-1-Gästerna hämtas kl. 07.00 på hotellet *Vi kör sedan till Kruger nationalpark som ligger ca 5 timmars bilresa. *På vägen kommer vi genom små städer som Witbank, Middleburg, Belfast, Dullstroom, Nelspruit och gästen kommer att njuta av det fantastiska landskapet i Mpumalanga-provinsen (platsen för den stigande solen) * Lunch på väg - Gästens eget konto *Vid ankomsten till cirka 13h30 kommer gästen att checka in på hotellet och vila i några timmar innan vi avgår för Sun set guidad game drive. * Mellan 16h30-19h30 pm (Sun-set guidad spelkörning) *Middag på hotellet mellan 20.00-21.00 (slut) Dag-2 KNP-Hel dag Guidad spelkörning *Vi börjar vår guidade safari kl. 05.30, gästerna blir upphämtade på hotellet i ett safarifordon. *Vi kör sedan genom parken och letar efter djur och fauna och flora. *Under vår körning kommer gästen att ha chansen att upptäcka de fem stora som Lions, Buffalos, Elephants, Rhinoceros och leoparder. * Och även däggdjursarter som Impalas, Kudus, Zebras, Giraffer etc *Frukost i parken Ingår. *Lunch i parken - ingår ej. *Omkring 17.00 lämnar vi packningen tillbaka till hotellet (Slut) HÖJDPUNKTER PÅ SAFARIN *En chans att upptäcka big five *Kunniga och roliga guider *Säkert och pedagogiskt * Fantastiskt landskap i Kruger nationalparkDag-3-KNP-Heldag guidad spelkörning *På vår tredje dag börjar vi vår safari kl. 05.30. *Gästerna blir upphämtade vid hotellet med ett safarifordon. *Vi kör sedan genom parken för att leta efter djur och lära oss mer om fauna och flora. *Frukost i parken-Inklusive *Lunch i parken-ingår ej *Cirka kl. 17.00 kör vi tillbaka till hotellet. HÖJDPUNKTER PÅ SAFARIN *En chans att se de fem stora djuren *Det fantastiska landskapet i Kruger nationalpark Blyde River Canyon är ett fantastiskt naturunderverk som ligger i Mpumalanga-provinsen i Sydafrika. Det är en av världens största kanjoner, men inte den djupaste, känd för sin frodiga subtropiska vegetation och dramatiska klippor. Blyde River Canyon, Sydafrika Storlek: 26 kilometer lång och når djup på cirka 800 meter (2 625 fot) Plats: Mpumalanga-provinsen, Sydafrika, längs Panorama Route Unika egenskaper: Frodiga subtropiska lövverk, Bourke's Luck Potholes, Three Rondavels klippformationer, utsiktspunkten God's Window Dag 4-PANORAMA ROUTE TILL JOHANNESBURG *Gästerna äter frukost på hotellet innan vi påbörjar vår Panoramarutt. *På panoramavägen besöker vi Blyde river canyon, Gods window, Bourkes potholes och Berlin waterfalls. * Lunch på vägen - ingår ej *Vi kör sedan tillbaka till Johannesburg. * Ankomsttid runt kl. 18.00 (slut)

9 aktiviteter hittades
Sortera efter:

Utforska i närheten av Nelspruit

Utforska alla

Vanligt förekommande frågor (FAQ) om Nelspruit

Nelspruit: Fler aktiviteter och sevärdheter

Nelspruit: Vill du se alla aktiviteter? Klicka här för en fullständig lista.

Vad besökare tycker om Nelspruit

Samlat omdöme

4.4 out of 5 stars
4.4
4.4 av 5 stjärnor
(207 recensioner)