Den statliga agoran

36 aktiviteter hittades
Sortera efter:

Reser du nu? Se vad som är tillgängligt för dina datum

Toppsevärdheter nära Den statliga agoran

Den statliga agoran: Våra mest rekommenderade turer och aktiviteter

Från Kusadasi: Privat rundtur i Efesos för kryssningspassagerare

Från Kusadasi: Privat rundtur i Efesos för kryssningspassagerare

Gå i land och möt din privata guide i Kusadasis hamn. Vi börjar med att köra till Jungfru Marias hus, den plats där Maria kan ha tillbringat sina sista dagar, officiellt förklarad som en helgedom av den romersk-katolska kyrkan 1986. Därefter kör du en kort bit till Efesos för att beundra de kulturella traditionerna från den hellenistiska, romerska kejserliga och tidiga kristna perioden. Upptäck denna historiska plats, en av de 7 uppenbarelsekyrkorna, genom att promenera längs marmorgatorna i sällskap med din guide. Se Odeon, State Agora, Prytaneion, Memmius Monument, Domatian Temple, Hercules Gate, Curetes Street, Hadrian Temple, Latriens och Private House, Celsus Library, Marble Road, Commercial Agora, Great Theater och Arcadine. Gå vidare till Artemistemplet och ta bilder av Johanneskyrkan och Isa Beys moské från bästa möjliga vinkel. Slutligen släpps du av i Kusadasi hamn.

Kusadasi hamn: Efesos-tur med allt inkluderat (Skip-The-Line)

Kusadasi hamn: Efesos-tur med allt inkluderat (Skip-The-Line)

Vid ankomsten till Kusadasi hamn kommer du att hälsas av din privata guide som kommer att följa dig under hela turen. Det första stoppet på vår resplan är Jungfru Marias hus. Jungfru Marias hus är platsen där Maria kan ha tillbringat sina sista dagar. Hon kan faktiskt ha kommit till området tillsammans med Johannes. Platsen förklarades officiellt som en helgedom för den romersk-katolska kyrkan 1986 och har sedan dess blivit en populär pilgrimsplats. Påve Paulus VI besökte helgedomen 1967. Besöket i huset (kyrkan) tar cirka 45 minuter och efter vårt besök är det 5 minuters bilresa till Efesos. Efesos är ett exceptionellt vittnesbörd om de kulturella traditionerna från den hellenistiska, romerska imperietiden och den tidiga kristna perioden. Efesos är en viktig plats för kristendomen, eftersom det är en av de sju uppenbarelsekyrkorna. Aposteln Paulus tillbringade troligen två och ett halvt år i Efesos under sin tredje missionsresa. Det tar cirka två timmar att upptäcka den antika staden Efesos genom att vandra på marmorgatorna, så det är bra att ha bekväma skor, till exempel sneakers. Vi har en engelsktalande guide med oss. Platsen har två ingångar; eftersom den ligger något nedför är det bättre att börja vid den övre porten. Under vår tur kommer vi att se Odeon, State Agora, Prytaneion, Memmius Monument, Domatian Temple, Hercules Gate, Curetes Street, Hadrian Temple, Latriens och Private House (så kallat bordell, "Terrace Houses" (extra 15 euro per person), Celsus Library, Marble Road, Commercial Agora, Great Theater och Arcadine (Harbour Road). Vi besöker Artemistemplet, som är ett av antikens sju underverk. Det finns också goda möjligheter att fotografera St. Johannes kyrka och Isa Bey-moskén från bästa vinkel. Efter rundturen ser vi till att du kommer tillbaka till Kusadasi hamn i god tid, så att du hinner tillbaka till önskad plats. Din bekvämlighet och tillfredsställelse är vår högsta prioritet under hela rundturen.

Från Istanbul: Ephesus Tour med flyg tur och retur

Från Istanbul: Ephesus Tour med flyg tur och retur

Du hämtas från ditt hotell i Istanbul och körs till flygplatsen. Anländer till Istanbuls flygplats för ditt flyg från Istanbul till Izmir. Flyg från Istanbul till Izmir. Vid ankomsten till Izmir flygplats möter du vår chaufför och kommer att överföras till Efesos för att delta i den dagliga heldagsturen i Efesos. Jungfru Marias hus är den plats där Maria kan ha tillbringat sina sista dagar. Hon kan ha kommit till området tillsammans med Sankt Johannes. Denna plats förklarades officiellt som en helgedom av den romersk-katolska kyrkan 1986, och sedan dess har den blivit en populär plats för pilgrimsfärder. Påven Paulus VI besökte helgedomen 1967. Besöket i huset (kyrkan) tar ca 45 minuter och efter vårt besök väntar en 5 minuter lång bilresa till Efesos. Efesos är ett exceptionellt vittnesbörd om de kulturella traditionerna från den hellenistiska, romerska kejserliga och tidiga kristna perioden. Efesos är en viktig plats för kristendomen och är en av de sju kyrkorna i Uppenbarelseboken. Aposteln Paulus tillbringade troligen två och ett halvt år i Efesos under sin tredje missionsresa. Under två timmar kommer du att utforska staden genom att promenera på marmorgatorna tillsammans med vår engelsktalande reseledare. På vår rundtur kommer vi att se Odeon, State Agora, Prytaneion, Memmius Monument, Domatian Temple, Hercules Gate, Curetes Street, Hadrian Temple och Latriens. Besöket på The Private House (den så kallade bordellen, "Terrace Houses") är ett valfritt besök för 320 ₺/person extra och din guide bör informeras i förväg. Efter Terrace Houses fortsätter vi med vår utforskning av Celsus Library, Marble Road, Commercial Agora, Great Theather och Arcadine (Harbour Road). Vi fortsätter med besöket i Artemistemplet, som är ett av antikens sju underverk. Här kommer det att finnas en bra chans att ta bilder av Church of St.John och moskén İsa Bey från den bästa vinkeln också. Sirince är en gammal by med "Rum" (bysantinska greker) som ligger på kullarna i Selcuk och 7 km från Efesos. Som en del av fredsavtalet efter det turkiska nationella kriget (1919-1922) kom man överens om ett formellt utbyte mellan turkar och greker, och Sirince bebos nu av turkar. Byn är populär för sina vackra traditionella hus och produktion av vin med fruktsmak, och du kommer att ha ledig tid för lite vinprovning. Vår dagliga rundtur avslutas omkring kl. 16.30 och du kommer att transporteras tillbaka till flygplatsen för ditt flyg till Istanbul. Vår chaufför hämtar dig på flygplatsen och kör dig tillbaka till ditt hotell på kvällen.

Kusadasi: Efesos, Jungfru Marias hus och tempelrundtur

Kusadasi: Efesos, Jungfru Marias hus och tempelrundtur

Upptäck den antika staden Efesos, Jungfru Marias hus och Artemis tempel på en guidad stadsvandring från Kusadasi. Njut av en traditionell turkisk lunch och lär dig mer om regionens historia från din guide. Börja din tur med en bekväm upphämtning från ditt hotell i Kusadasi eller hamnen för guidad kryssning. Möt din professionella, engelsktalande guide och gå ombord på det bekväma, luftkonditionerade fordonet som tar dig till dagens destinationer. Kör till Efesos och njut av en naturskön bilresa genom den turkiska landsbygden, med utsikt över de böljande kullarna och lokala byar. Din guide kommer att ge en kort översikt över dagens resplan och dela med sig av fascinerande insikter i regionens historia och kultur. Ni går in i Efesos genom en av huvudportarna och börjar er upptäcktsfärd. Res en kort bit från Efesos till den fridfulla platsen för Jungfru Marias hus, som tros vara Marias sista hem. Utforska det blygsamma stenhuset, ta dig tid för reflektion eller bön och drick av källvattnet som anses ha helande egenskaper. Glöm inte att lämna en önskan eller bön på önskemuren. Njut av en traditionell turkisk lunch på en lokal restaurang, som ingår i turen. Njut av regionens smaker med en mängd olika rätter, ofta inklusive färska sallader, kebab och söta desserter. Använd den här tiden för att koppla av och diskutera morgonens upplevelser med andra resenärer. Efter lunch fortsätter vi till Artemis tempel, som en gång var ett av de sju underverken i den antika världen. Även om det bara finns några få kolumner kvar kommer din guide att väcka historien till liv och beskriva templets storhet och dess betydelse under antiken. Detta korta stopp ger en chans att föreställa sig den forna härligheten av denna magnifika struktur och att ta bilder av de återstående ruinerna. Efter att ha besökt Artemistemplet går du ombord på fordonet för återresan till Kusadasi. Njut av den natursköna bilfärden tillbaka och reflektera över dagens utforskning av antikens historia och kultur. Anländer till Kusadasi, där du blir avsläppt vid ditt hotell eller kryssningshamn.

Ephesus inträdesbiljett med mobiltelefon Audio Tour

Ephesus inträdesbiljett med mobiltelefon Audio Tour

Efesos, som grundades av grekerna och erövrades av romarna, var en gång en stad med ordspråklig rikedom. Det var en livlig hamn som med tiden utvecklades till ett viktigt centrum för kristendomen. På den här guidad stadsvandringen kan du hoppa över kön till entrén och sedan använda din smartphone för att resa tillbaka i tiden till stadens tidigare liv. Turen är det perfekta sättet att uppleva platsen på ett roligt och insiktsfullt sätt och få värdefull insikt i en av de mest populära platserna i Turkiet. Dagens första stopp är den statliga Agora, som en gång i tiden var stadens politiska hjärta med ett överdådigt torg. Fortsätt till Bouleuterion och upptäck mötesplatsen för stadsfullmäktige som kanske också var en plats för konstnärliga framträdanden. Medan du promenerar runt bland kolonnader, stoas och andra byggnader kan du lyssna på fascinerande berättelser om hur livet var här för lokalbefolkningen. När du kommer fram till Domitiantemplet får du veta mer om det U-formade altarets ganska ovanliga arkitektoniska utformning. Därefter vandrar du längs Curetes som sammankopplade de politiska och kommersiella hjärtan i Efesos. Upptäck legenden om kejsarens fontän och utforska sedan det stora badkomplexet vid Scolastica, inklusive de överdådiga latrinerna i marmor. Gå till den egyptiska prinsessan Arsinoes grav och beundra sedan det fascinerande Celsusbiblioteket, som förmodligen är det mest kända landmärket i Efesos. Härifrån leder vägen dig till Mazeus och Mithridates portar och vidare till den stora teatern där föreställningar och gladiatorspel ägde rum. Sist men inte minst kan du gå genom korsningen Arcadiane och följa en liten stig som leder dig till de spektakulära ruinerna av den enorma Mariakyrkan.

Kusadasi hamn: Efesos & terrasshus Tour (Skip-The-Line)

Kusadasi hamn: Efesos & terrasshus Tour (Skip-The-Line)

Din privata guide möter dig i Kusadasis hamn. Ni kommer att köra till Efesos. Efesos är ett exceptionellt vittnesbörd om de kulturella traditionerna från den hellenistiska, romerska kejserliga och tidiga kristna perioden. Efesos är en viktig plats för kristendomen och är en av de sju kyrkorna i uppenbarelsen. Aposteln Paulus tillbringade troligen två och ett halvt år i Efesos under sin tredje missionsresa. Det tar ca 2 timmar att upptäcka Efesos antika stad genom att promenera på marmorgatorna tillsammans med vår engelsktalande reseledare. Anläggningen har två ingångar; eftersom det är en aning nedförsbacke är det en bättre idé att börja från den övre porten. På vår rundtur kommer vi att se Odeon, State Agora, Prytaneion, Memmius Monument, Domatian Temple, Hercules Gate, Curetes Street, Hadrian Temple, Latriens och de privata husen (så kallade "Terrace Houses") Celsus Library, Marble Road, Commercial Agora, Great Theater och Arcadine (Harbour Road). Terrasshusen i Efesos på Curetes-gatan tillhörde framstående personer i staden. De dateras tillbaka till 1:a århundradet e.Kr. och vissa var bebodda fram till 7:e århundradet e.Kr. De var lyxiga privata hus med mosaikgolv, fontäner och centralvärme. Vi kommer också att besöka Artemistemplet, som är ett av antikens sju världsunderverk. Under vårt besök kommer du att ha möjlighet att ta bra fotografier av Johanneskyrkan och Isa Beys moské från den bästa vinkeln. Efter rundturen kommer vi att se till att släppa av dig i Kusadasi hamn snabbt och se till att du kommer tillbaka till din önskade plats i tid. Din bekvämlighet och tillfredsställelse är våra högsta prioriteringar under hela turen.

Izmir : Efesos och Sirince Guidad tur

Izmir : Efesos och Sirince Guidad tur

Vi avgår från vår İzmir kl. 08.00 för att börja vår resa. Efter en kort paus anländer vi till Virgin Marry hus som är vårt första stopp och ligger i Selçuk Bülbül Mountain. Jungfru Marias hus upptäcktes av Lazaristpräster 1891 och påven VI. Efter Pauls besök 1967 accepterades det som korsets centrum för kristna. De som vill avlägga ett löfte på kyrkans önskemur, som anses vara helig för muslimer, lämna sina votivpapper och dricka vatten från den heliga fontänen, och sedan åka till den antika staden Efesos, som byggdes helt av marmor i klass med en metropol under en period. Tillsammans kommer vi att se Hadrian Temple, Domitian-templet, Trajan-fontänen, det stora Celcus-biblioteket, stadsteatern och tid för fotografering. De som vill gå in i terrasshusen i närheten av Celcus-biblioteket, kommer vår guide att följa med vår gäst och informera oss . Det finns finns sex terrasshus i området och har stort värde av mosaiker och väggmålningar. Efter att ha tillbringat tid i Efesos åker vi till Selçuk för en lunch. När vi har avslutat lunchen går vi till Ephesus Museum som ligger i Selçuk (i ingången till Efesos och museerna är museumskortet giltigt) än vi kommer att besöka St John Basilica och İsa Bey-moskén. Medan vi är i St John Basilica kan vi se ett av världens antika underverk Artemis Temple. Efter att vi har besökt alla dessa platser kommer vi till byn Şirince som är känd för sina viner och gamla hus. Du har en ledig tid för ta bilder och koppla av och tillbaka på fordonet för att återvända till dina hotell.

Marmaris: Efesos, Selcuk och Jungfru Marias hus - rundtur med lunch

Marmaris: Efesos, Selcuk och Jungfru Marias hus - rundtur med lunch

På den här heldagsutflykten utforskar du Efesos, ett av den antika världens sju underverk. Staden var antikens kommersiella, religiösa och sociala centrum. Efesos är känt som en av de bäst bevarade arkeologiska platserna i världen, vilket du snart kommer att uppskatta när du går längs dess marmorbelagda gator och ser mosaiker och fresker som fortfarande pryder väggarna i de gamla romerska husen. Besök Hadrianus tempel, baden och stadens bordell. Särskilt vill du inte missa Celsusbiblioteket, den mest imponerande av byggnaderna i Efesos. Teatern rymde 25 000 medborgare som samlades för att titta på teaterföreställningar och gladiatorstrider. Idag kan du från platsen njuta av imponerande vyer över huvudgatan som kantas av marmorfontäner, tempel och bad. Efter lunch fortsätter du till Jungfru Marias hus på berget Koressos. Upplev den heliga andan i det ödmjuka huset där Jungfru Maria sägs ha tillbringat sina sista dagar.

Från Çeşme: Höjdpunkter i Efesos rundtur

Från Çeşme: Höjdpunkter i Efesos rundtur

Du möter din privata guide på ditt hotell i Cesme eller Alacati. Vi börjar med att köra till Jungfru Marias hus. Jungfru Marias hus är den plats där Maria kan ha tillbringat sina sista dagar. Hon kan ha kommit till området tillsammans med Sankt Johannes. Denna plats förklarades officiellt som en helgedom av den romersk-katolska kyrkan 1986, och sedan dess har det blivit en populär plats för pilgrimsfärder. Påven Paulus VI besökte helgedomen 1967. Besöket i huset (kyrkan) tar ca 45 minuter och efter vårt besök väntar en 5 minuter lång bilresa till Efesos. Efesos är ett exceptionellt vittnesbörd om de kulturella traditionerna från de hellenistiska, romerska kejserliga och tidiga kristna perioderna. Efesos är en viktig plats för kristendomen och är en av de sju kyrkorna i uppenbarelsen. Aposteln Paulus tillbringade troligen två och ett halvt år i Efesos under sin tredje missionsresa. Det tar ca 2 timmar att upptäcka Efesos antika stad genom att gå på marmorgatorna, så det är bra att ha bekväma skor som sneakers. tillsammans med vår engelsktalande reseledare. Platsen har två ingångar; eftersom det är en aning nedförsbacke är det en bättre idé att börja från den övre porten. På vår rundtur kommer vi att se Odeon, State Agora, Prytaneion, Memmius Monument, Domatian Temple, Hercules Gate, Curetes Street, Hadrian Temple, Latriens och Private House (så kallad bordell, "Terrace Houses") Celsus Library, Marble Road, Commercial Agora, Great Theater, och Arcadine (Harbour Road). Vi kommer att besöka Artemistemplet, som är ett av antikens sju världsunderverk. Det kommer också att finnas goda möjligheter att ta bilder av Johanneskyrkan och Isa Beys moské från den bästa vinkeln.

Kusadasi eller Selcuk: Dagsutflykt till Efesos med lunch

Kusadasi eller Selcuk: Dagsutflykt till Efesos med lunch

Turen börjar med att ni blir upphämtade från ert boende mellan kl. 8.30 och 9.00 på morgonen. Därifrån blir ert första stopp till Jungfru Marias hus, som spekuleras vara den plats där Maria tillbringade sina sista dagar. Platsen förklarades officiellt som en helgedom av den romersk-katolska kyrkan 1986 och har sedan dess blivit en populär pilgrimsort. Din resa fortsätter sedan till Efesos. Efesos är ett enastående vittnesbörd om de kulturella traditionerna under den hellenistiska, romerska kejsartiden och den tidiga kristna perioden. Det är en viktig plats för kristendomen, eftersom det är en av de sju kyrkorna i Uppenbarelseboken. Under två timmar kommer du att utforska staden genom att gå på marmorgatorna tillsammans med en engelsktalande guide. Under turen får du se Odeon, State Agora, Prytaneion, Memmius Monument, Domatian Temple, Hercules Gate, Curetes Street, Hadrian Temple och Latriens. Efter Terrace Houses fortsätter vi med att utforska Celsusbiblioteket, Marble Road, Commercial Agora, Great Theather och Arcadiane. Efter lunch fortsätter vi med ett besök i Artemistemplet, som är ett av antikens sju underverk. Slutligen besöker du Sirince, som är en gammal by belägen på kullarna i Selcuk 7 kilometer från Efesos. Byn är populär för sina vackra traditionella hus och sin produktion av vin med fruktsmak, och du kommer att ha en ledig stund där för lite vinprovning om du vill. Din turné kommer senare att avslutas omkring 16:30, då du kommer att överföras tillbaka till ditt hotell.

Den statliga agoran: Fler aktiviteter och sevärdheter

Den statliga agoran: Vill du se alla aktiviteter? Klicka här för en fullständig lista.