Besök koncentrationslägren Auschwitz-Birkenau tillsammans med en professionell pedagog som berättar om platsernas historia. Tillbringa 3,5 timme med att lära dig om de miljontals offren under Förintelsen.
Om aktiviteten
- Gratis avbokning
- Avboka upp till 24 timmar innan aktiviteten och få hela beloppet återbetalat
- Boka nu, betala senare
- Flexibel på resan – boka nu, betala senare.
- Covid-19-åtgärder
- Särskilda hälso- och säkerhetsåtgärder gäller. Kontrollera aktivitetens voucher när du har bokat för fullständig information.
- Varaktighet: 7 - 7.5 timmar
- Kontrollera tillgänglighet för att se starttider.
- Skippa biljettkön
- Guide
- Tyska, Italienska, Franska, Engelska, Spanska, Polska
- Upphämtning ingår
- Vänta vid din valda mötesplats där guiden hämtar dig.
Välj deltagare och datum
Deltagare
Datum
Glöm inte att ta med
- Pass eller ID-kort
- Bekväma skor
Inte tillåtet
- Husdjur
- Extra stort bagage
- Rökning
- Bagage eller stora väskor
- Kort kjol
- Ärmlös överdel
- Ryggsäckar
Viktig information
- Observera att upphämtningstiden kan ändras (eventuell start av turen mellan kl. 05.30 och 14.00), så se till att ha detta i åtanke. Den tid du väljer är en önskan och kan inte garanteras. Den exakta starttiden kommer att meddelas dagen före turen via e-post från aktivitetsarrangören
- Enligt kraven från Auschwitz-Birkenau Memorial and Museum måste alla deltagare ange sitt fullständiga namn och sina kontaktuppgifter som en del av bokningen.
- Det är inte tillåtet att gå in i museet med stora väskor eller ryggsäckar (maxstorlek 20 x 30 centimeter).
- Vi rekommenderar att du tar med dig lunch och något att dricka. Du kan också beställa en lunchlåda när du checkar ut din beställning.
- Tempot och längden på turerna bestäms av minnesplatsens besökstjänst. Tyvärr har GetYourGuide och din guide inget inflytande över hur länge pausen varar.